
Kokios yra nutukimo priežastys?
Nutukimas yra sudėtinga liga, kuri turi daug priežasčių. Sužinokite daugiau apie nutukimo priežastis ir kaip jos veikia nutukimo valdymą.
Antsvorio turintys ar nutukimu sergantys žmonės darbe gali patirti netinkamą elgesį, vadinamą „svorio stigma“. Žmonės, sergantys nutukimu, su šia diskriminacija gali susidurti kasdien, tiek asmeniniuose santykiuose, tiek mokyklose, sveikatos priežiūros įstaigose ar net darbo vietose.
Nuotraukoje matomas modelis
26 % nutukimu ir 31 % aukšto laipsnio nutukimo sergančių žmonių teigia, kad buvo diskriminuojami darbo vietoje.
Kolektyve svarbu suprasti, kad diskriminacija dėl antsvorio arba nutukimo gali pakenkti darbuotojų našumui ir pasitenkinimui. Šiuo straipsniu siekiama suteikti priemonių ir žinių asmenims, susiduriantiems su diskriminacija, kad jie galėtų užmegzti pokalbius su kolegomis ir darbdaviais apie svorio stigmatizaciją. Švietimas gali padėti griauti šias stigmas, keisti nusistatymą ir užtikrinti pagarbų elgesį su visais darbuotojais.
Yra daug klaidingų įsitikinimų, susijusių su svoriu ir nutukimu. Nepaisant mokslinių tyrimų, įrodančių priešingai, kai kurie žmonės ir toliau tiki, kad nutukimas yra sąmoningas pasirinkimas ir kad jo galima atsikratyti tiesiog valgant mažiau ir daugiau sportuojant. Darbo vietoje tai gali paskatinti darbdavius arba kolegas nesąžiningai vertinti turinčius antsvorio arba nutukimu sergančius žmones, pvz., darant prielaidą, kad jie yra mažiau produktyvūs, neturi valios arba fiziškai netinka sudėtingai veiklai ir užduotims.
Šie neigiami stereotipai gali lemti nesąžiningą elgesį su antsvorio turinčiais arba nutukimu sergančiais žmonėmis. Pavyzdžiui, palyginti su normalaus svorio žmonėmis, turintieji antsvorio arba nutukimu sergantys asmenys, dažniau gali:
● gauti mažesnį darbo užmokestį;
● gauti griežtesnius papeikimus iš darbdavių;
● būti rečiau paaukštinami pareigose;
● patirti nesąžiningas įdarbinimo procedūras;
● būti neteisingai atleisti iš darbo.
45 % darbdavių pripažįsta, kad jie mažiau linkę samdyti antsvorio turintį ar nutukimu sergantį asmenį.
Kai kurie žmonės mano, kad juokeliai apie kito svorį, gali priversti asmenį tam tikrą laiką jaustis blogai ir jį motyvuoti. Tačiau iš tiesų tai veikia priešingai. Tokia diskriminacija neigiamai veikia žmogaus fizinę ir psichologinę būseną, dar labiau sumažindama motyvaciją ir produktyvumą.
Pavyzdžiui, priešiška darbo aplinka, dėl kurios žmonės jaučiasi teisiami arba stereotipiškai vertinami dėl savo svorio, gali paveikti jų savivertę. Kai pakenkiama žmonių savivertei, jie gali pradėti nepasitikėti savo profesiniais gebėjimais, gali praleisti daugiau darbo dienų, daryti ilgesnes pertraukas dėl sveikatos priežasčių arba net per anksti išeiti į pensiją. Svorio stigma gali sukelti „dalyvavimo imitavimą“, pavyzdžiui, kada darbuotojas bus biure, bet jo darbingumas bus mažesnis, galbūt dėl žemos savivertės arba nepasitenkinimo darbu.
Svorio stigma taip pat gali giliai paveikti turinčių antsvorį arba nutukimu sergančių žmonių ir jų šeimų asmeninį bei finansinį gyvenimą. Tyrimai parodė, kad turintys antsvorį arba nutukimu sergantys žmonės (ypač moterys) uždirba nuo 8 % iki 10 % mažiau nei nenutukę.
25 % turinčių antsvorio arba nutukimu sergančių moterų patiria diskriminaciją dėl savo svorio ir 16 kartų dažniau praneša apie diskriminaciją dėl svorio darbe nei vyrai.
Darbdaviai turi pripažinti, kad svorio stigma gali pakenkti nutukimu sergančių žmonių darbo našumui ir produktyvumui. Darbuotojai, kurie yra palaikomi, išklausomi ir nesijaučia gėdijami dėl savo svorio, yra labiau motyvuoti dirbti.
Nors nėra vieno lengvo sprendimo, yra keletas veiksmų, kurių galite imtis, kad sukurtumėte įtraukesnę aplinką:
Nors socialiniam požiūriui pakeisti reikia laiko, galite žengti pirmąjį žingsnį, pamokydami kitus ir palaikydami lygybę. Pradėti pokalbius apie svorį ir nutukimą gali atrodyti sudėtinga, tačiau tai atveria kelią į labiau įtraukiančią, pagarbią ir produktyvią aplinkai visiems.
LT25OB00024