Go to the page content
Nutukimo laipsnis III
KMI

Jūsų rezultatas:

BMI Classification Table
KMI Kategorija
Sub 18,5 Per mažas svoris
18,5 - 24,9 Normalus svoris
25-29.9 Antsvoris
30-34,9 I laipsnio nutukimas
35-39,9 II laipsnio nutukimas
Peste 40 III laipsnio nutukimas

* Ši KMI skaičiuoklė yra skirta vyresniems nei 20 metų asmenims. Jeigu esate jaunesni nei 20 metų amžiaus, apie savo KMI pasikalbėkite su gydytoju. KMI klasifikacija pagrįsta PSO KMI klasifikacija.

Ką tai reiškia?

40 ir didesnis KMI - Jūs priskiriama(-s) III klasės nutukimo laipsniui. Jums kyla didelė rizika susirgti su nutukimu susijusiomis ligomis ir tai gali labai pakenkti Jūsų gyvenimo kokybei. Nedelskite, pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros specialistu!

Pirmiausia pasikalbėkite apie savo specifinius poreikius ir gyvenimo būdą. Remiantis šiais duomenimis ir kitų tyrimų rezultatais, Jūsų gydytojas gali pasiūlyti svorio valdymo planą ir gydymo galimybes, kurios efektyviausiai Jums padės mažinti svorį.

Kreipkitės į gydytoją, kad sužinotumėte, koks moksliškai pagrįstas gydymas Jums tinka ir ką galite padaryti, kad imtumėte keistis jau dabar.

Širdies sveikata ir KMI bei liemens-ūgio santykis

Žmonėms, turintiems antsvorio arba kenčiantiems nuo nutukimo, yra didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL), dar vadinamomis širdies ligomis.

Žmonėms, turintiems antsvorio ar sergantiems nutukimu, kyla didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL), dar vadinamomis širdies ligomis. Nors tiek KMI, tiek liemens apimties ir ūgio santykis gali būti naudojami vertinant ŠKL riziką, liemens apimties ir ūgio santykis laikomas tikslesniu šių ligų nustatymo rodikliu. Jis padeda lengviau prognozuoti tokius veiksnius kaip aukštas kraujospūdis ar aukštas cholesterolio kiekis kraujyje.

KMI gali nustatyti asmens svorio kategoriją, o liemens apimties ir ūgio santykis - riebalų pasiskirstymą žmogaus kūne. Riebalų perteklius pilvo srityje yra susijęs su padidėjusia širdies ligų išsivystymo rizika.

Žinodami tiek savo KMI, tiek liemens apimties ir ūgio santykį, Jums gali būti lengviau pagerinti savo širdies sveikatą ir suprasti, kokių veiksmų reikia imtis svorio valdymui.

Spustelėkite čia, kad apskaičiuotumėte savo liemens apimties ir ūgio santykį ir ką tai reiškia Jums.

Gydymas

Sveikatos priežiūros specialistas gali pateikti rekomendacijas, priklausomai nuo konkrečių poreikių, dabartinės sveikatos būklės ir nuo to, ar turite kokių nors gretutinių ligų.

Gydymo būdai gali būti tokie:

  • Sveika mityba
  • Didesnis fizinis aktyvumas
  • Elgesio terapija
  • Mitybos įpročių korekcijos
  • Svorio mažinimo vaistai
  • Bariatrinė chirurgija*

Patarimai Jums

Sveikas gyvenimo būdas rekomenduojamas visiems, net jei jūsų KMI yra „normaliame“ intervale. Jeigu Jūsų KMI yra 25 ir daugiau, Jums gali tekti pakoreguoti savo gyvenimo būdą, kad pasiektumėte sveikesnio svorio ir sumažintumėte riziką susirgti gretutinėmis ligomis. Spustelėkite žemiau esantį lauką ir sužinokite, kaip efektyviai valdyti svorį ir gretutines ligas.

Širdies sveikata

Nutukimas gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui:

  • Koronarinė širdies liga
  • Aukštas kraujospūdis
  • Insultas
  • Hiperlipidemija
  • Infarktas
  • Širdies nepakankamumas

Gera žinia yra ta, kad šių komplikacijų riziką galima sumažinti efektyviai valdant svorį.

Širdies sveikatą galima pagerinti sumažinus svorį ir pasitelkus profesionalų pagalbą.

Mityba

Nėra tobulos dietos svorio mažinimui, tačiau yra būdų kaip efektyviai valdyti svorį. Rinkitės sveikesnę mitybą (pvz., Viduržemio jūros dieta, maistingųjų skaidulų dieta ir vegetariška dieta), o ne badavimą.

Psichologinė sveikata

Yra daug priežaščių, kodėl mes priaugame svorio ir kartais viena iš jų - mūsų jausmai. Pasitaiko situacijų, kuomet žmonės savo emocijas bando nuraminti maistu ir tai vadinama emociniu valgymu. Būtent dėl to kartais reikia psichologinės paramos, o ne mitybos korekcijų ar dietos. Geriau supraskite, kaip jausmai ir stresas veikia svorio valdymą.

Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra labai svarbus svorio valdymui. Norint pasiekti geriausius svorio valdymo rezultatus, į savo rutiną rekomenduojama įtraukti aerobikos ir pasipriešinimo pratimų. Taip pat stenkitės kuo daugiau judėti.

Miegas

Kai organizmas negauna pakankamai miego, sutrinka mūsų hormonų veikla, o tai gali turėti įtakos ką ir kaip valgome. Sveikas miegas padeda atsispirti nesveikiems maisto pasirinkimams. 

Antsvorio bei nutukimo rizika sveikatai

Gyvenimas su antsvoriu ar nutukimu dažnai siejamas su padidėjusia mirties ir gretutinių ligų rizika. Kuo didesnis Jūsų KMI, tuo didesnė tikimybė susirgti gretutinėmis ligomis.

Dažnai užduodami klausimai

Ar KMI vienintelis kriterijus, vertinant širdies sveikatą?

KMI rodo kūno svorio ir ūgio santykį, kuris padeda įvertinti ar žmogus turi antsvorį ar nutukimą. Šios būklės turi įtakos mūsų širdies sveikatai. KMI, liemens-ūgio santykis, stresas, miegas - tai rodikliai, kurie padeda išsamiau įvertinti širdies sveikatą.

Spustelėkite čia, kad sužinotumėte savo liemens-ūgio santykį.

Kodėl svarbu žinoti savo KMI?

KMI yra geras būdas įvertinti riziką susirgti ligomis, susijusiomis su kūno riebalais. Paprastai, kuo didesnis jūsų KMI, tuo didesnė rizika susirgti gretutinėmis ligomis, įskaitant:

  • II tipo diabetas
  • Širdies ir kraujagyslių ligos
  • Insultas
  • Aukštas kraujospūdis (hipertenzija)
  • Nevaisingumas
  • Depresija ir nerimas
  • Koronarinė širdies liga
  • Dislipidemija
  • Su metaboline disfunkcija susijusi steatozinė kepenų liga / su metaboline disfunkcija susijęs steatohepatitas
  • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
  • Metabolinis sindromas (MetS)
  • Šlapimo nelaikymas
  • Obstrukcinė miego apnėja ir kvėpavimo problemos
  • Lėtinės inkstų ligos
  • Įvairios vėžio rūšys, o dažniausiai: krūties, storosios žarnos, endometriumo, stemplės, inkstų, kiaušidžių ir kasos vėžys
  • Kelio osteoartritas
  • Tulžies akmenų liga
  • Trombozė
  • Podagra
  • Padidėjusi mirties rizika, palyginti su tais, kurie turi normalų KMI

Pasikalbėkite su sveikatos priežiūros specialistu. Jis suteiks daugiau informacijos apie šių ligų ir KMI sąsajas.

Ar KMI yra tikslus rodiklis?

KMI yra paprastas ir objektyvus rodiklis, tačiau tam tikrais atvejais ir tam tikroms žmonių grupėms jis gali būti klaidingas.

Tyrimai parodė, kad KMI mažiau tiksliai prognozuoja ligų riziką vyresnio amžiaus žmonėms, atletams, aukštiems ar žemiems, raumeningiems žmonėms. Pavyzdžiui, profesionalūs sportininkai ar kultūristai turi daugiau raumenų ir sveria daugiau, todėl jų KMI yra didesnis.

Taip pat KMI neatsižvelgia į:

  • Paveldimus rizikos veiksnius, susijusius su nutukimu, tokius kaip metabolinis sindromas
  • Aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnius, kurie gali prisidėti prie lėtinių ligų vystymosi
  • Kaip kūno riebalai yra pasiskirstę asmenyse

Svarbu prisiminti, kad gyvenimas su nutukimu nereiškia, jog esate nesveikas, taip pat kaip ir normalus KMI nereiškia, kad esate sveikas. KMI nėra absoliutus sveikatos vertinimo įrankis, tačiau jo žinojimas ir supratimas gali padėti efektyviau rūpintis savo sveikata.

Šaltiniai:
  1. Lopez-Jimenez F, Almahmeed W, Bays H, et al. Obesity and cardiovascular disease: mechanistic insights and management strategies. A joint position paper by the World Heart Federation and World Obesity Federation. Eur J Prev Cardiol. 2022 Dec 7;29(17):2218-2237. doi: 10.1093/eurjpc/zwac187. PMID: 36007112.
  2. Zhang, S., Fu, X., Du, Z. et al. Is waist-to-height ratio the best predictive indicator of cardiovascular disease incidence in hypertensive adults? A cohort study. BMC Cardiovasc Disord 22, 214 (2022). https://doi.org/10.1186/s12872-022-02646-1
  3. Akil L, Ahmad HA. (2011). Relationships between Obesity and Cardiovascular Diseases in Four Southern States and Colorado. J Health Care Poor Underserved; 22(4 Suppl):  61–72. doi: 10.1353/hpuvv.2011.0166. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250069/
  4. Garvey WT et al. American Association of Clinical En docrinologists and American College of Endocrinology  Comprehensive Clinical Practice Guidelines for Medical  Care of Patients with Obesity. Endocr Pract. 2016 Jul;22  Suppl 3:1-203.
  5. Khan SS, Ning H, Wilkins JT, Allen N, Carnethon M, Berry JD, Sweis RN, Lloyd-Jones DM. Association of Body Mass Index With Lifetime Risk of Cardiovascular Disease and Compression of Morbidity. JAMA Cardiol. 2018 Apr 1;3(4):280-287. doi: 10.1001/jamacardio.2018.0022. PMID: 29490333; PMCID: PMC5875319.
  6. Rueda-Clausen, C F et al, “Assessment of People Living with Obesity,” Can. Adult Obes. Clin. Pract. Guidel., pp. 1–17, 2020, [Online]. Available: http://obesitycanada.ca/wp-content/uploads/2020/09/6-Obesity-Assessment-v5-with-links.pdf.
  7. Yumuk, V et al, “European Guidelines for Obesity Management in Adults” Obes Facts. 2015 Dec; 8(6): 402–424. Published online 2015 Dec 5. doi: 10.1159/000442721.
  8. Garvey, W T et al, “American Association of Clinical Endocrinologists and American College of Endocrinology comprehensive clinical practice guidelines for medical care of patients with obesity.” Endocrine Practice 2016;22:1–203. DOI:https://doi.org/10.4158/EP161365.GL
  9. Guh, D P et al, “The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: A systematic review and meta-analysis,” BMC Public Health, vol. 9, no. 1, p. 88, 2009, doi: 10.1186/1471-2458-9-88.
  10. Prospective Studies Collaboration, “Body-mass index and cause-specific mortality in 900000 adults: collaborative analyses of 57 prospective studies,” Lancet, vol. 373, no. 9669, pp. 1083–1096, Mar. 2009, doi: 10.1016/S0140-6736(09)60318-4.
  11. “Obesity Screening – Medline Plus, U.S. National Library of Medicine” Available: https://medlineplus.gov/lab-tests/obesity-screening/.
  12. “Assessing Your Weight and Health Risk – National Heart, Lung, and Blood Association – U.S. Department of Health & Human Services” Available: https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/risk.html.
  13. Hussain, A et al, “Type 2 Diabetes and obesity: A review” Journal of Diabetology, June 2010; 2:1.
  14. Katzmarzyk, P T et al, “Body mass index and risk of cardiovascular disease, cancer and all-cause mortality” Can. J. Public Health, vol. 103, no. 2, pp. 147–151, 2012, doi: 10.1007/BF03404221.
  15. Kurth, T et al, “Prospective Study of Body Mass Index and Risk of Stroke in Apparently Healthy Women,” Circulation, vol. 111, no. 15, pp. 1992–1998, Apr. 2005, doi: 10.1161/01.CIR.0000161822.83163.B6.
  16. Landi, F et al, “Body Mass Index is Strongly Associated with Hypertension: Results from the Longevity Check-Up 7+ Study” Nutrients. 2018 Dec; 10(12): 1976. Published online 2018 Dec 13. doi: 10.3390/nu10121976.
  17. Dağ, Z Ö et al, “Impact of obesity on infertility in women,” J. Turkish Ger. Gynecol. Assoc., vol. 16, no. 2, pp. 111–117, Jun. 2015, doi: 10.5152/jtgga.2015.15232.
  18. Moussa, O M et al, “Effect of body mass index on depression in a UK cohort of 363037 obese patients: A longitudinal analysis of transition,” Clin. Obes., vol. 9, no. 3, p. e12305, Jun. 2019, doi: https://doi.org/10.1111/cob.12305.
  19. Zhao, G et al, “Depression and anxiety among US adults: associations with body mass index,” Int. J. Obes., vol. 33, no. 2, pp. 257–266, 2009, doi: 10.1038/ijo.2008.268.
  20. Lamon-Fava, S et al, “Impact of Body Mass Index on Coronary Heart Disease Risk Factors in Men and Women,” Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol., vol. 16, no. 12, pp. 1509–1515, Dec. 1996, doi: 10.1161/01.ATV.16.12.1509.
  21. Van Hemelrijck, M et al, “Longitudinal study of body mass index, dyslipidemia, hyperglycemia, and hypertension in 60,000 men and women in Sweden and Austria” Published: June 13, 2018 https://doi.org/10.1371/journal.pone.0197830.
  22. Loomis, A K et al, “Body Mass Index and Risk of Nonalcoholic Fatty Liver Disease: Two Electronic Health Record Prospective Studies,” J. Clin. Endocrinol. Metab., vol. 101, no. 3, pp. 945–952, Mar. 2016, doi: 10.1210/jc.2015-3444.
  23. Zafar, S et al, “Correlation of gastroesophageal reflux disease symptoms with body mass index,” Saudi J. Gastroenterol., vol. 14, no. 2, pp. 53–57, Apr. 2008, doi: 10.4103/1319-3767.39618.
  24. Han, T S et al, “A clinical perspective of obesity, metabolic syndrome and cardiovascular disease,” JRSM Cardiovasc. Dis., vol. 5, pp. 2048004016633371–2048004016633371, Feb. 2016, doi: 10.1177/2048004016633371.
  25. Health risks of obesity – Medline Plus, U.S: National Library of Medicine.” Available: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000348.html.
  26. Canadian Adult Obesity Clinical Practice Guidelines. Available:  https://obesitycanada.ca/guidelines/ 

LT25OB00028

KMI
Ar straipsnis buvo naudingas?

Jums taip pat gali patikti